באילו מקרים מחלה קשה תזכה בפטור ממס הכנסה?

תוכן עניינים

למי שסובל ממחלות קשות מגיע זכויות רבות מהמדינה לרבות פטור ממס הכנסה בתנאים מסוימים. התפרצות של מחלה קשה הינה אירוע טראומטי וקשה, הן לחולה והן לבני משפחתו ובמקרים רבים הדבר יצריך התנהלות בירוקרטית רבה, הן מול רשויות המדינה והן מול הגופים והמוסדות הרפואיים השונים. על קבלת פטור ממס הכנסה עקב מחלה קשה במאמר שלפניכם.

 

דרגת הנכות הנדרשת

את הפטור ממס הכנסה ניתן לקבל במידה ועומדים בכללי הזכאות כלומר בדרגת הנכות הנדרשת ועד לתקרה הקבועה בחוק לסוגי ההכנסות השונים. על מנת לקבל את הפטור החולה צריך לעבור הליך בירוקרטי מול הוועדה הרפואית.

אישור פטור ממס הכנסה ניתן בהתאם לסעיף 9 לפקודת מס הכנסה והזכאים כוללים עיוורים וכאלו הסובלים ממחלה קשה שמוגדרת כנכות רפואית בשיעור של 100% או ממספר מחלות המגיעות יחדיו לנכות רפואית משוקללת בשיעור של 90% ויותר.

נָכוּת

פטור עקב מחלת סוכרת

מחלת הסוכרת היא מחלה נפוצה במיוחד באוכלוסייה והמחלה מופיעה בדרגות חומרה משתנות. על פי סעיף 4 בספר הליקויים של ביטוח לאומי, עקב סוכרת ניתן לקבל אחוזי נכות רפואית בשיעור של בין- 0% ל 100%. חולי סוכרת שיקבלו אחוזי נכות נמוכים הם לרוב כאלו שאינם מטופלים באינסולין וכאשר מצבם יציב. חולי סוכרת שחוו שני אירועי היפרגליקמיה קשים במהלך השנתיים האחרונות לרוב יקבלו אחוזי נכות של  40%-50%.

חולי סוכרת בדרגה גבוהה להם גם  סיבוך במערכת העצבים, בעיניים ובכליות עשויים להיות מוגדרים בדרגת נכות רפואית של בין 65% ל-100% ואילו הם שהפטור ממס הכנסה רלוונטי אליהם.

 

פטור ממס הכנסה עקב מחלות דם

ישנם מספר מחלות דם שמזכות את החולה בהן בשיעור של אחוזי נכות שעשויים להגיע גם ל-100% ולזכות בפטור ממס עקב בעיה יחידה. אלו כוללות אנמיה כרונית, מיאלופיברוזיס, תרומבוציטופניה, תסמונת מיאלודיספלסטית ועוד. מחלות דם נוספו מזכות בדרגת נכות נמוכה יותר והזכאות יכולה להינתן כאשר החולה סובל ממחלות נוספות המשלימות 90% נכו משוקללת.

 

פטור ממס הכנסה  עקב אלצהיימר ודמנציה

הדמנציה מגיעה בדרגות חומרה משתנות ואופי המחלה כמו גם קצב ההחמרה בשל המחלה משתנה בין החולים.  דמנציה בדרגה חמורה עשויה להביא למצב של תשישות נפש המקנה 100% נכות רפואית. במרבית המקרים חולים במצב זה אינם מסוגלים לעבוד והפטור ממס הכנסה רלוונטי בעיקר להכנסות שאינן מיגיעה אישית.

 

סיכום מחלות קשות מזכות בפטור

לסיכום הנושא, ישנם מחלות קשות רבות שעשויות לזכות בפטור בהתאם לספר הליקויים של ביטוח לאומי. במאמר זה שמנו את הדגש על סוכרת, מחלות דם ודמנציה. על מנת לקבל את הפטור ממס יש צורך שלמבקש הבקשה יהיו הכנסות החייבות במס. מימוש הזכאות נעשה באמצעות הגשת בקשה לפקיד השומה במס הכנסה ועמידה בפני וועדה במידת הצורך.

דוקטור

עורך דין חדור מטרה
התייעצו עם עורך דין

עולם המשפט הוא לא מקום שכדאי להיכנס אליו ללא אוטוריטה מקצועית. התחום המשפטי הוא לרוב מסובך ומורכב, ולכן יש להיעזר בדמות המשפטית המתאימה. לקבלת סיוע משפטי והעצה הנכונה ביותר – השאירו פרטים עכשיו!

מידע נוסף
גילוי מרצון – שאלות ותשובות

מסלול גילוי מרצון אותו מציעה רשות המיסים לאזרחים אשר לא דיווחו על כספים מאפשר לא לעמוד לדין פלילי. להלן שאלות ותשובות בכל הקשור להליך, כך

החזרי מס בגין בעיה רפואית

לדאבוננו, זהו חלק בלתי נפרד מהחיים, בעיות רפואיות. אם חלילה מצאתם עצמכם בסיטואציה בה אתם נזקקים לשירותים רפואיים נרחבים, כדאי מאוד לדעת שייתכן ומגיע לכם

האם יש מס על קבלת ירושה?

מהם מס ירושה ומס עיזבון? מס ירושה ומס עיזבון הם תשלום לרשות המיסים המהווה חלק מן הירושה שיורש/ים קיבל/ו, כמו כספים או מקרקעין. תשלום המס

מתי חשוב לפנות לעורך דין לעבירות מס?

רשויות המס והחובות הרבות שמוטלות על כל אזרח ישראל, עשויות להביא אותנו לטעות, לא להכיר כראוי את המוטל עלינו, ולבצע לבסוף עבירות מס. הסיכון לביצוע

4 דרכים לקבל את מה שמגיע לכם ממס הכנסה

ובמקום החמישי במצעד הפזמונים "עשרת צמדי המילים שכל ישראלי שונא לשמוע", בין צבע אדום לנהיגה מונעת, קבלו אותו במחיאות כפיים סוערות… מס הכנסה. לצעירים מבנינו