תקנות ביוב – האם הבית שלכם חייב לעמוד בתקן?

תוכן עניינים

ישנן תקנות רבות העוסקות בגודל צינורות הביוב, ובגובה ועומק התקנתם. בניינים ובתים פרטיים חייבים לעמוד בתקנות על מנת שמערכת הביוב הביתית תהיה יעילה. המאמר יעסוק במערכת ביוב ביתית בהתאמה לתקנות הביוב.

 

התקנת מערכת ביוב ביתית

צנרת מערכת הביוב מותקנת מתחת לחדר האמבטיה, השירותים והמטבח. על פי התקנות, את הצנרת יש להתקין בקוטר של 4 צול ובשיפוע של שני אחוז מגובה הרצפה. היא מתנקזת לצנרת השופכין המותקן באופן אנכי בגלוי או בתוך הקיר במידה ועושים לו חיפוי הסתרה מגבס או טיח. צינור זה הקולט את השופכין עובר בין קומות הבניין בתוך שרוול מיוחד על מנת שיהיה חופשי עפ"י התקן. כדי לעמוד בתקנים ולבנות מערכת ביוב ביתית צריך להיות בקיא במערכת הביוב והניקוז. חברת ביובית היא אחת מהחברות הוותיקות והמקצועיות אשר עומדת בכללים ובתקנות הדרושים. חברה רצינית חייבת לבחור את הצינורות המתאימים מבחינת הקוטר ולשמור על השיפועים שלהם על מנת שזרימת המים תהיה תקינה ולא יהיו סתימות במערכת הביוב.

 

מפגע תברואתי על פי החוק

כאשר צנרת הביוב אינה תקינה השטח הציבורי עלול להיפגע ממי השופכין הנכנסים אליו. זהו מפגע תברואתי. על מנת שמצב כזה לא יקרה, הביוב צריך לקלוט את ניקוז מי השופכין ולהעבירו באופן תקני משטח הבית הפרטי או הבניין למתקן הסילוק. לפיכך, התקנת הצינורות צריכה להיעשות מתחת לקרקע יציבה ויש לכסות אותם בשכבה חולית של עד 15 ס"מ. צינורות הנמצאים מתחת לחניונים או כבישים צריכים להיות מכוסים בבטון בעובי של 10 ס"מ ויותר. כמו כן, ישנה חשיבות לשיפוע. כאשר אין מספיק שיפוע, המים לא יזרמו בצורה חלקה ובמהירות על מנת למנוע סתימות ומפגעים תברואתיים. לפיכך, על פי התקנות חייב להפריד מרחק של 1.5 מטר בין קו הבניין לציר של הצינור. הגישה אליו תיעשה באמצעות תאי בקרה לצורך פעולות ניקוי. גם את תאי הבקרה יש לבנות לפי תקנות המיקום והעומק שלהם.

 

באלו צינורות ביוב ניתן להשתמש?

הצינורות המתאימים ביותר למערכת הביוב הביתית עשויים מחומר פלסטי ולא כפי שהיה נהוג בעבר להתקין צנרת ברזל או פלדה. הצינורות הנפוצים ביותר הם: PVF למי השופכין וצינורות פוליפרופילן. מבריגים אותם אחד לשני בלחץ ובאמצעות אטם המצוי בתעלת השקע. ישנם צינורות שמחברים ביניהם באמצעות ריתוך. את סוג הצינורות צריך לבחור על פי גובה הבניין וכמות השופכין. לסיכום, חברה מקצועית המתקינה את מערכת הביוב בבית או בבניין משותף צריכה לעמוד בתקנות הדרושות בהתאם לגודל הצנרת, הגובה והעומק בו היא מותקנת ולשמור על רמת השיפוע. אי עמידה בתקנות תגרור עימה סיבוכים ונזקים של התפרצות הביוב בתוך הבית או במרחב הציבורי ולכן היא משמעותית. לפיכך, יש לבחור בחברה בעלת ניסיון עם הצלחות מוכחות והמלצות שתתקין את המערכת.

ביוב

עורך דין חדור מטרה
התייעצו עם עורך דין

עולם המשפט הוא לא מקום שכדאי להיכנס אליו ללא אוטוריטה מקצועית. התחום המשפטי הוא לרוב מסובך ומורכב, ולכן יש להיעזר בדמות המשפטית המתאימה. לקבלת סיוע משפטי והעצה הנכונה ביותר – השאירו פרטים עכשיו!

מידע נוסף
תהליך אישורי משרד הבריאות – איך זה עובד

במדינת ישראל אנחנו עושים שימוש במגוון מכשירים, תמרוקים ומוצרים. בטרם אנחנו מבצעים את השימוש הזה, אנחנו מעוניינים לוודא שהמכשיר, התמרוק או המוצר מכיל תווית של