מהי תקופת האכשרה בפוליסות ביטוח והאם זה יכול למנוע מכם לקבל פיצויים?

תוכן עניינים

כל אחד מאיתנו מבוטח בביטוחים מסוגים שונים במהלך חיינו. בין אם מדובר בביטוח לאומי, ביטוח מטעם קופת חולים שבה אנו חברים, ביטוח במסדרת עבודה או לימודים או ביטוח פרטי שרכשנו. מטרתם של ביטוחים אילו היא להגן עלינו מנזקים ופגיעות שונות.

במקרה של פגיעה במבוטח, ישפה אותו גוף הביטוח בפיצוי כספים שיעזור לו להתמודד עם הפגיעה שחווה. בחלק מפוליסות הביטוח קיימת תקופת אכשרה. מה היא תקופה זאת? כיצד היא משפיעה על תשלום הפיצויים ובאילו ביטוחים קיימת תקופת אכשרה?

 

מה זה בעצם תקופת אכשרה?

כל פוליסת ביטוח שקיימת מבטחת את המבוטח בה לזמן מוגבל בלבד. בדרך כלל זמן זה חופף למשך זמן התשלום לחברת הביטוח. עם זאת, קיימת בחלק מפוליסות הביטוח תקופה בה המבוטח משלם את תשלומי הפוליסה שלו אך אינו מקבל כיסוי ביטוחי בעבורם – תקופה זו נקראת תקופה האכשרה.

הצידוק לקיומה של תקופה האכשרה הוא שבמידה והאדם נפגע ממש בסמוך לתחילת הביטוח, קיים סיכוי רב שהפגיעה נוצרה לפני הזמנת הביטוח ומדובר בסוג של הונאת ביטוח. תקופת האכשרה היא כלי שעוזר לחברת הביטוח לוודא שאין מבוטחים שמנסים לעבוד בשיטה זאת.

 

מקבלים פיצויים אם נפגעתי בתקופת האכשרה?

באופן כללי התשובה על כך היא לא. מטרתה תקופת האכשרה היא לוודא שלא מתקיימת הונאת ביטוח וזאת על ידי מניעת תשלום למי שנפגע במהלכה. עם זאת, ישנם מקרים בהם חברות הביטוח כן ישלמו חלק מהפיצויים המוקנים בפוליסה למי שנפגע בתקופה זאת. יש לבדוק את תנאי הפוליסה שלכם בעיון ולוודא מה הדין במקרה שלכם.

 

באילו ביטוחים קיימת תקופת אכשרה?

תקופת אכשרה קיימת בסוגים רבים של ביטוחים החל מביטוח לאומי, במקרים של ביטוח חופשת לידה ועד למקרים של ביטוח תעסוקתי שמכסה אובדן כושר עבודה. תקופת האכשרה יכולה לנוע בין שבועות אחדים (כשלושים יום בדרך כלל) ועד לשנים אחדות, כתלות בסוג הפוליסה ובמקרים שהיא מכסה כנגדם.

 

לקרוא את האותיות הקטנות

ישנם מקרים מסוימים בהם תקופת האכשרה תתקצר או שאפילו במהלך תקופה זאת פגיעה של המבוטח תזכה אותו בכספי הפיצויים. מקרים אלו הם חריגים בתוך כלל המקרים הקיימים והם נמצאים באותיות הקטנות של הפוליסה, לעיתים קרובות תחת סעיפי מקרים מיוחדים. עובדה זאת מסבירה מדוע חשוב מאוד לקרוא את הפוליסה שלכם בעיון רב, ולעיתים אף להיעזר באיש מקצוע לשם כך.

 

תקופת אכשרה – סיכום

תקופת האכשרה היא בעצם תקופה בה משלם המבוטח את תשלומי הביטוח שלו אך אינו זכאי לקבלת הפיצויים מחברת הביטוח. תקופה זאת נועדה למנוע ממבוטחים לבטח את עצמם לאחר שכבר נפגעו מהגורם שהביטוח מכסה. תקופת אכשרה קיימת במגוון סוגי ביטוח מביטוח לאומי ועד ביטוחים פרטיים, ואורכה משתנה מכמה שבועות למספר שנים.

מהי תקופת האכשרה בפוליסות ביטוח והאם זה יכול למנוע מכם לקבל פיצויים?

עורך דין חדור מטרה
התייעצו עם עורך דין

עולם המשפט הוא לא מקום שכדאי להיכנס אליו ללא אוטוריטה מקצועית. התחום המשפטי הוא לרוב מסובך ומורכב, ולכן יש להיעזר בדמות המשפטית המתאימה. לקבלת סיוע משפטי והעצה הנכונה ביותר – השאירו פרטים עכשיו!

מידע נוסף
הגנת הפרטיות

לכל אזרח שמורה הזכות לפרטיות, אשר היא זכות בסיסית המעוגנת בחוק. מה קורה במידה וישנה הפרה של הפרטיות? המומחים של משרד טיטונוביץ ושות' מסבירים.  הגנת

חוות דעת רפואית

חוות דעת רפואית היא חיונית ביותר למעסיקים אשר רוצים לבדוק את כושר העבודה של העובדים העתידים, כמו גם במקרה בו העובד נפגע. כיצד תוכלו גם

איך תפיקו אירוע במשרד עורכי דין

 אירועים ללא יוצא מן הכלל הם אירועים מרגשים שמצריכים השקעה רבה על מנת להפוך אותם למוצליים מכל הבחינות. בין אם מדובר בחתונה, בר מצווה או

10 סיבות לביצוע התחדשות עירונית

מתלבטים לגבי ביצוע התחדשות עירונית בבניין שלכם? ובכן, להלן 10 סיבות לביצוע. התחדשות עירונית – תהליך אפקטיבי אשר לו שורה של יתרונות בעשור האחרון ניתן

תביעת חברת ניקיון שלא עמדה בהסכם

מוסדות ציבור רבים, מפעלים ובתי עסק רבים, כמו גם בנייני מגורים שיש בהם דיירים מרובים, שוכרים כיום את שירותיהן של חברות ניקיון. שירותי הניקיון הניתנים