רשלנות רפואית – מכירים את התחום

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אחד המקצועות היוקרתיים ביותר שיש כיום בישראל הוא תחום הרפואה. אימהות רוצות שילדיהן יהיו רופאים, תלמידים מנסים לשפר בגרויות ומבחנים ויש אפילו כאלו שטסים לחו”ל ללימודים – העיקר להגשים את החלום ולעסוק ברפואה בישראל. היוקרה המלווה את המקצוע בהחלט תורמת למעמד של הרופאים והם נחשבים לבעלי סמכות והמטופלים סומכים עליהם, לרוב בעיניים עצומות. רוב הרופאים אכן מצדיקים את האמון הזה, אך מה קורה אם רופא נוהג ברשלנות? מהי ההגדרה של רשלנות רפואית? והאם יש מה לעשות כנגדה? כל השאלות הללו משמעותיות ומורכבות ולכן חשוב להכיר את המושגים ולדעת מהי הדרך שעוד מצפה לכם בהמשך.

רופא

רשלנות רפואית – מבינים את הרקע

מהי רשלנות רפואית?

מדובר על מצב בו אחד מהצוות המטפל, בין אם מדובר על רופא, אח, פיזיותרפיסט או רוקח, שאחראי על הטיפול בחולה מתרשל בתפקידו. ההתרשלות יכולה להתבטא בבחירת דרך טיפול לא נכונה, בזלזול בטיפול עצמו ואפילו בטעות בתום לב. כל אלו נחשבים לרשלנות רפואית, אך יש להוכיח את הנזק שנגרם ממנה. במידה ולא נגרם נזק, הרשלנות לא תחויב בפיצוי.

לכל הפרטים אודות רשלנות רפואית, בקרו באתר של עורכי הדין פייל ושות’

רשלנות רפואית בחוק

למרות חשיבות הנושא והמקרים הרבים שיש בכל שנה בתחום, רשלנות רפואית אינה מוגדרת לבדה בחוק של מדינת ישראל. על הנזקים שנגרמו ממנה יש לשלם פיצויים כתוצאה מסעיפים 35 ו-36 שנחקקו כחלק מפקודת הנזיקין, אך נזקים אלו אינם עומדים בפני עצמם. יש לקחת זאת בחשבון בעת בניית תיק של רשלנות רפואית לפני תחילת המשפט.

למה זקוק המטופל בבית המשפט?

הוכחת הנזק

הדבר הראשון והבסיסי ביותר הוא הוכחת הנזק. יש לציין מהו הנזק שנגרם כתוצאה מהטיפול הלקוי. האם מדובר על נזק נפשי? נזק פיזי? האם יש הוכחות לכך? יש לציין תורים, אשפוזים, בדיקות וכל מצב רפואי נוסף שנגרם כתוצאה מהרשלנות הרפואית. כדי לבסס את הנזק ולהראות כי הוא אכן משפיע על חיי המטופל, חובה לצרף חוות דעת של רופא המפרטת מהו הנזק הנגרם. כדאי לבחור ברופא המגיע מהתחום שבו בוצעה הרשלנות הרפואית, דבר זה נותן לדבריו אסמכתא מקצועית בעיני בית המשפט ויכול להשפיע על תוצאות המשפט בהמשך.

ביסוס הקשר בין הרשלנות לנזק שנגרם

דבר חשוב לא פחות לבניית התיק הוא הרעיון שניתן להוכיח קשר בין קיום הרשלנות בידי איש הצוות הרפואי לבין הנזקים שנגרמו למטופל. הרי לאחר טיפולים רפואיים שונים יכולים להיות סיבוכים מגוונים שמגיעים באופן טבעי ולאחר כל טיפול שכזה. רק במידה ומדובר על נזקים שמגיעים וניתן להראות כי קיים קשר סיבתי בינם לבין הרשלנות הרפואית, ניתן לתבוע את המטפל שהתרשל בתפקידו. במידה ואכן קיימים נזקים, אך לא ניתן להוכיח כי הם נגרמו כתוצאה מקיום הרשלנות, אזי התיק אינו חזק מספיק והדבר יתבטא בתוצאות המשפט בסוף התהליך.

תוכן עניינים
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
הזמנת שירות בלחיצת כפתור
חוקי מנעולנים – כל המידע

מדי פעם, ובעיקר בעתות של מעבר דירה, אנו זקוקים למנעולן. בין אם לצורך החלפת צילינדרים, או לטובת שכפול מפתחות. ישנם גם מקרים פחות  חביבים, בהם נתקענו מחוץ לדירה או לאוטו

למאמר המלא »