הכול על רשלנות רפואית בקורונה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הצוותים הרפואיים בתקופת הקורונה עשו הכול כדי להציל חיים, גם במחיר סיכון חייהם שלהם, תוך ריחוק מתמשך מבני משפחה וחברים. למרות המאמצים של אנשי הצוות בשטח, העומס הגדול בו הייתה נתונה עם המערכת, יחד עם חוסר הידע על הווירוס החדש, הובילו לעיתים לטעויות לא מחויבות. במאמר זה נפרט על טעויות רפואיות שעשויות להיחשב לרשלנות רפואית בתקופת המגפה.

 

לא כל טעות בבית החולים נחשבת רשלנות

לפני שנכנסים לתוך תביעת רשלנות רפואית, חשוב מאוד להבין את משמעות המונח רשלנות. בית החולים הוא מקום עבודה מאתגר. האתגר בא לידי ביטוי בכמויות אדירות של מידע חדש הנוגע לדרכי טיפול רלוונטיות המגיע במאות מאמרים יומיים, ובעומס גדול על המערכת. גם אם תוכלו להוכיח שבוצעה טעות בטיפול שלכם, או שהוא אינו עומד בקווים המנחים העדכניים ביותר, יתכן ותביעתכם תדחה פשוט כי הרשלנות נקבעת כפעולה שעשה הרופא שאינה בגדר הסביר. הסביר מוגדר על פי הרופאים האחרים העובדים בתחומו של הרופא, ומהי הפעולה שהם היו מבצעים בסיטואציה דומה. כך, אבחון איטי בגלל עומס על מכשירי ה-CT או מעבדות הבדיקה, איננו נחשב לרשלנות רפואית אם הוא נובע מעומס פתאומי וגדול על המערכת הרפואית.

 

חוסר השגחה על החולים בגלל תנאי הריחוק

אחד מהאתגרים הטיפוליים העיקריים של וירוס הקורונה, לצד חוסר הידע לגביו, הוא הצורך בהתמגנות מלאה לפני הגישה אל המטופלים. ההתמגנות של איש צוות סיעודי או רופאה לוקחת בערך רבע שעה, כאשר איש הצוות אינו יכול פיזית לשהות בתוך חליפת המיגון בחדרי החולים למשך שעות רבות בשל החום ופעולת מסכת הסינון. מהסיבה הזו, חלק גדול ממחלקות הקורונה ברחבי הארץ ביצעו חלק מהפיקוח על החולים בעזרת מצלמות ייעודיות המותקנות בחדריהם, ומערך תקשורת אל חדר בקרה ייעודי. למרות האמצעים החדישים הללו, לעיתים חולים נפגעו בשל הריחוק מהצוות הטיפולי, בין אם בשל נפילה אשר קיבלה מענה מאוחר, או התפרצות של בעיה רפואית בתוך חדרי השירותים אשר אינם מנותרים.

 

טעות בקבלת הפרטים האישיים של המטופל

החולים בקורונה מתאפיינים בדפוס הידרדרות מהיר ביותר אשר אינו דומה למחוללי מחלה אחרים הגורמים לדלקות ריאה. למעשה, החולה נראה לצוות הטיפולי במבט חטוף בסדר גמור, והוא מסתובב ומשוחח בצורה סטנדרטית, עד שלפתע חלה החמרה פתאומית, והוא נזקק לתמיכה נשימתית. בגלל אופי ההידרדרות המהיר, לעיתים חלו טעויות בקבלת הפרטים האישיים של המטופל, כולל אלרגיות ומחלות אחרות. טעויות אלו נבעו מכך שהצוות הטיפולי לא צפה את ההידרדרות, וחשב שיוכל לקחת את הפרטים הנוספים בזמן מאוחר יותר. טעויות אלו בקבלת הפרטים הרפואיים עשויות להיות הרות גורל במקרה של טיפול בחולים הנזקקים להנשמה, ולהוביל לטיפול לא נכון במחלות הרקע של המטופל. טעויות אלו יכולות בהחלט להיחשב במקרים מסוימים לרשלנות רפואית.

רופאים

תוכן עניינים
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
הזמנת שירות בלחיצת כפתור
חוקי מנעולנים – כל המידע

מדי פעם, ובעיקר בעתות של מעבר דירה, אנו זקוקים למנעולן. בין אם לצורך החלפת צילינדרים, או לטובת שכפול מפתחות. ישנם גם מקרים פחות  חביבים, בהם נתקענו מחוץ לדירה או לאוטו

למאמר המלא »