סכסוכי ירושה – מהן הזכויות שלכם בתור יורשים

תוכן עניינים

חוק הירושה מגדיר באופן ברור מה ייעשה בעיזבונו של אדם שנפטר, במידה והנפטר לא השאיר אחריו צוואה מסודרת.

מקרים כאלו עלולים לגרור סכסוך בין היורשים הפוטנציאלים לירושה לגבי אופן החלוקה.

האם יש לך זכויות בתור יורש? מהן הזכויות שלך ובאילו תנאים הן מתקיימות?

 

האם הנפטר השאיר אחריו צוואה?

אם הנפטר השאיר אחריו צוואה ברורה וערוכה כדין, חלוקת הרכוש תהיה כפי שציווה. באפשרותו לחלק את נכסיו ומטלטליו כפי ראות עיניו, למי שיבחר לתת, ואת גודל הנתח שירצה לתת לו. כל עוד אין סיבה להאמין כי הצוואה נכתבה תחת לחץ, איום או השפעה בלתי הוגנת – בית המשפט יאשר את הצוואה כפי שהיא. במקרה ובו הנפטר לא השאיר אחריו צוואה, חלוקת רכושו תעשה על פי דין. מהן זכויות היורשים על פי הדין וכיצד מתבצעת חלוקת הרכוש?

 

היררכיית החלוקה

חלוקת רכושו של הנפטר נקבעת לפי קרובי המשפחה שנותרו בחיים, ורמת הקרבה המשפחתית שלהם. מאחר וגם הצאצאים של קרובי המשפחה יכולים לרשת חלק מהרכוש, קיימים כללים המבארים מי קודם לרשת את הנפטר. ראשית כל, במידה ובן זוגו של הנפטר בחיים, כל המיטלטלין ומחצית מהרכוש עוברים אליו. במחצית השנייה של העיזבון מתחלקים ילדיו של הנפטר. אם ילדיו של הנפטר אינם בחיים, נכדיו הבאים בתור לרשת אותו, ואם גם הם אינם בחיים – מחצית הרכוש תעבור לניניו של הנפטר. במידה ולנפטר לא היו ילדים, את המחצית השנייה של הרכוש יירשו הוריו, הבאים בתור לירושה הם אחיו, ולבסוף – במידה והם היחידים שנשארו בחיים – אחייני הנפטר. רק במידה והנפטר לא השאיר אחיו בן זוג, הורים או אחים יירשו אותו סביו, או דודיו, או בני דודו.

 

אופן החלוקה

אם הנפטר הותיר אחריו בן זוג וילדים – בן הזוג יורש את המטלטלין ואת מחצית מהעיזבון, וילדיו מתחלקים במחצית הנותרת. אם לא הותיר אחריו הנפטר ילדים, בן הזוג יתחלק באופן דומה עם הוריו של הנפטר. במידה והנפטר לא הותיר אחריו ילדים והוריו נפטרו, יירשו אחיו שליש מהעיזבון ואת הנותר יירש בן זוגו. אם לא הותיר אחריו הנפטר קרובי משפחה מלבד בן זוגו – בן הזוג יירש את הרכוש כולו. אם לא הותיר אחריו הנפטר בן זוגו – ילדיו יורשים את העיזבון כולו ומתחלקים שווה בשווה ביניהם. מאחר והזכאות לרשת את רכושו של הנפטר עוברת לפי סדר הקרבה המשפחתית, יכולים גם לרשת אותו צאצאיהם של אחיו, וחלוקת הרכוש תיעשה בחלוקה שווה בין הצאצאים הנותרים.

 

על קצה המזלג

חוק הירושה הינו חוק מסועף ועמוס בפרטים. במידה ואדם נפטר ולא מותיר אחריו צוואה, הדרך קצרה להתפתחות של סכסוכי ירושה בין קרובי המשפחה שנותרו בחיים, מאחר וכל אחד רוצה ומרגיש שמגיע לו נתח מהעיזבון. אם ברצונכם לדעת מהם הזכויות שלכם במקרה שכזה, מומלץ לפנות לעורך דין המומחה בענייני ירושה.

 

פטיש זהב

עורך דין חדור מטרה
התייעצו עם עורך דין

עולם המשפט הוא לא מקום שכדאי להיכנס אליו ללא אוטוריטה מקצועית. התחום המשפטי הוא לרוב מסובך ומורכב, ולכן יש להיעזר בדמות המשפטית המתאימה. לקבלת סיוע משפטי והעצה הנכונה ביותר – השאירו פרטים עכשיו!

מידע נוסף
מה ההבדל בין הסכם ממון לצוואה

הסכם ממון וצוואה הם שניהם מסמכים אשר מעגנים את עתידם של הרכוש המשותף והממון המשותף של בני זוג אשר חיים ביחד וחולקים רכוש ביחד. יחד