מתי ניתן לפטר עובדת לאחר חופשת לידה

תוכן עניינים

דיני העבודה הם תחום נוקשה וטוב שכך, הם מסייעים לעובדים ומעסיקים יחד לשמור על עצמם, על הזכויות והחובות שלהם ולנהל עבודה שמתעסקת בעיקר

ולא בנהלים ותקנים שהם יצטרכו להמציא בעצמם.

חלק גדול מדיני העבודה עוסק בזכויות תעסוקתיות של נשים בהריון וחופשת לידה, לפניכם כל מה שצריך לדעת.

 

מסירת הודעת העובדת בהריון למעסיקה

על מנת שהמעסיק והעובדת שבהריון יוכלו לשמור על זכויותיה הקבועות בחוק עליה למסור דיווח על ההיריון שלה עם כניסתה לחודש החמישי של ההיריון שהוא החודש בו יכנסו לתוקף הזכויות וההגבלות השונות. במקרים בהם עובדת נמצאת בסביבה של קרינה מייננת בתנאים מסוימים או חומרים מסוכנים המפורטים בתקנות עבודת נשים עליה לדווח על הריונה סמוך ביותר למועד בו גילתה – עד עשרה ימים מיום הגילוי. עובדות שיתקלו בחוסר מימוש זכויותיהן בסוגייה זו יוכלו לפנות אל עורכי דין חן שנותנים שירות בכל הנוגע להגנת עובדים וגם מעסיקים ומתמחים בדיני עבודה.

 

איסור פיטור עובדת בחופשת לידה

איסור זה הינו מוחלט והמעסיק אינו רשאי לפטר או לבקש היתר פיטורים מהממונה בחוק עבודת נשים בזרוע העבודה. בנוסף אסור למעסיק לפטר את עובדת או עובד במשך 60 ימים לאחר תום חופשה הלידה אך על כך יוכל לבקש היתר מהממונה.
אם המעסיק מעוניין בפיטורים של העובד או העובדת הוא יוכל להגיש את הודעת הפיטורים רק לאחר 60 יום מתום חופשת הלידה ולא לפני גם אם הפיטורים ייכנסו לתוקף לאחר תום התקופה.

 

שינוי תנאי העבודה

מעסיק שלא מאפשר לחזור למי שהייתה בחופשת לידה לאותו התפקיד ובאותם התנאים יוכל להיחשב כמי שפיטר את העובדת בתקופה שאסורה עליו הפיטורים. דין זה הינו משמעותי וללא פשרות, בית הדין לא יהיה סבלני כלפיי מעסיק שעבר עליו והאכיפה על תשלומים פיצויים לעובדת שנפגעה תתקיים במלוא החומרה.

 

זכויות תעסוקתיות נוספות של נשים בהריון

  • חופשה ללא תשלום – עובדת בהריון שמחזיקה באישור רפואי המפרט כי בשל היותה בהריון שינה יכולה לבצע את עבודתה או שמיקום העבודה ואופן ביצועה יסכנו אותה או את העובר.
  • גמלה לשמירת הריון – עובדת בהריון שתעדר מעבודתה למשך 30 ימים לפחות מפני סכנה שטמונה בסביבת או ביצוע העבודה ומעסיקה לא יכל למצוא עבורה עבודה חלופית שתוכל לבצע תקבל גמלה לשמירת הריון מהמוסד לביטוח לאומי.
  • העסקה בשעות נוספות וביום המנוחה – החל מהחודש החמישי אין להעסיק עובדת בהריון שעות נוספות ליום עבודה מלא או שבוע עבודה מלא פרט אם אישרה זאת בהודעה בכתב בצירוף למכתב מרופא מומחה.

 

לסיכום

סוגיית עובדות בהריון יכולה להיות רגישה למדי ועל כולם להתנהג ברגישות תוך כדי הקפדה על התקנות הכתובות לא יותר מהן ולא פחות מהן, תקנות אלו נכתבו וחודשו בשנים האחרונות עקב השינויים העולמיים וכנראה עוד ישתנו בשנים הקרובות.
משקל

 

עורך דין חדור מטרה
התייעצו עם עורך דין

עולם המשפט הוא לא מקום שכדאי להיכנס אליו ללא אוטוריטה מקצועית. התחום המשפטי הוא לרוב מסובך ומורכב, ולכן יש להיעזר בדמות המשפטית המתאימה. לקבלת סיוע משפטי והעצה הנכונה ביותר – השאירו פרטים עכשיו!

מידע נוסף
חשיבות התדמית בייצוג

אחד מהדברים המשמעותיים בבחירה בעורך דין אחד על פני אחר היא התדמית שלו. כמובן שלכל תחום התמחות ישנה תדמית אחרת הדרושה אבל בכלליות ישנן תכונות

האם פוסט טראומה נחשב כאחוזי נכות

האם ניתן לקבל קצבת נכות כתוצאה מפוסט טראומה? כל הפרטים בכתבה הבאה פוסט טראומה עלולה להתפתח לאחר חשיפה לאירוע טראומתי, חוויה קשה או מחלה שהתרחשה

מהי בוררות עסקית?

כיום, רבים בוחרים לפנות אל בוררות עסקית, כדי לפתור סכסוכים עסקיים שעלולים להוות נזק רב לחברה ולעסק, ולהעמיד את העסק בבעיות שימנעו ממנו להתפתח. בוררות