מהו הליך חדלות פירעון וכמה זמן הוא לוקח?

תוכן עניינים

מטרתו של הליך חדלות פירעון הוא לעזור לחייבים להגיע להסדרי חובות, במסגרתם נעשות מספר פעולות כדי להקל על החייב לחזור לשגרת חיים רגילה, תוך שהוא מצליח להתפרנס בכבוד ואף להחזיר חלק מהחוב, אבל איך זה עובד וכמה זמן זה לוקח?

 

מה זה חדלות פירעון?

עורך דין חיים מזור, עוסק בהיבטים המשפטיים של עולם הכלכלה כבר שנים רבות, מסביר כי החוק מאפשר לחייבים שנקלעו לחובות כבדים להיכנס לתהליך שבו הם מסדירים את החובות, משלמים חלק מהחובות ומקבלים פטור מהיתרה, כמו גם מתשלומי ריבית.

מטרתו המוצהרת של החוק היא לסייע לחייבים לחזור לשגרת חיים תקינה ובעצם – לשקם אותם, כדי להחזיר אותם לחברה בתור אזרחים מועילים בעלי יכולת להשתלב במעגל הפרנסה.

חשוב לציין כי הליכי חדלות פירעון אינם הפתרון המתאים לכל אחד, אך קיימות גם אפשרויות אחרות, כמו הסדר חובות, או איחוד תיקים.

כדי לבחור את הדרך המתאימה ביותר – חשוב לבדוק את העניין מול עו"ד מתאים.

 

למה צריך עו"ד חדלות פירעון?

כאשר ההליך מתבצע בליווי עו"ד מיומן בתחום, הוא יכול להתקצר במידה משמעותית, שכן ההליך מורכב משלבים שונים, ביניהם הגשת הבקשה, פתיחת הליך, תקופת ביניים, גיבוש תוכנית לשיום כלכלי של החייב, מתן צו שיקום כלכלי ע"י בית המשפט, תקופת שיקום כלכלי ולבסוף – מתן צו הפטר, אשר מסתכמים במספר שנים.

שלבים אלה מצריכים בין היתר הגשה מסודרת ומלאה של מסמכים שונים, אך גם הכנת נימוקים משכנעים ואמיתיים, שיוכיחו לממונים בלשכת הוצל"פ, כי הליך חדלות פירעון הוא באמת הפתרון המתאים עבורכם והמשתלם ביותר עבור המדינה.

בנוסף, טיפול של עו"ד מיומן מהרגע הראשון של הגשת בקשה להליכים, מגדיל בצורה משמעותית את הסיכוי לקבל אישור עבור בקשה שלכם.

עם קבלת הבקשה והצו, כל הליכי ההוצאה לפועל הקיימים נגד החייב (מלבד תשלומי מזונות וכדומה), מוקפאים ומבוטלים, כדי לאפשר פתיחה של הליך חדש.

 

תנאים לתחילת הליך חדלות פירעון

לא כל אדם שנמצא בחובות יכול לקבל אישור תחילת הליכי חדלות פירעון.

למעשה, כדי להיות זכאי להליך זה, אדם חייב לעמוד בכמה קריטריונים:

  • החייב אינו תאגיד, או חברה
  • כלל החובות עומד מעל 150 אלף ש"ח.
  • החייב חי בישראל, או שמרכז חייו נמצא בישראל, או שיש לו עסקים בישראל
  • חובות שאינם ברי הפטר, כמו מזונות, תשלום קנסות ועוד – אינם יכולים להיכלל בהסדר חדלות פירעון.

לסיכום, הליך חדלות פירעון הוא לעיתים קרש ההצלה היחיד שעומד לרשותם של חייבים רבים.

זהו הליך מורכב וארוך, אשר עשוי להימשך עד 5 שנים מתחילתו ועד סיום תשלום החובות ורמת בגלל המורכבות הגבוהה שלו, כמו גם השפעה רבה שיש לו על החייב ובני משפחתו, חשוב לפעול בליווי עו"ד מתאים בלבד.

עורך דין חדור מטרה
התייעצו עם עורך דין

עולם המשפט הוא לא מקום שכדאי להיכנס אליו ללא אוטוריטה מקצועית. התחום המשפטי הוא לרוב מסובך ומורכב, ולכן יש להיעזר בדמות המשפטית המתאימה. לקבלת סיוע משפטי והעצה הנכונה ביותר – השאירו פרטים עכשיו!

מידע נוסף
האם יש כזה דבר מחיקת חובות

כולנו מתמודדים מידי פעם עם סיטואציות כלכליות לא פשוטות ולכן ברור מדוע גם אתם, כמו אחרים, מוצאים את עצמכם מידי פעם חייבים כספים. הבעיה עם