התנהלות משפטית מול חנות תכשיטים שמכרה תכשיטים מזוייפים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אם קניתם בחנות תכשיטים פיזית או אינטרנטית כלשהי תכשיטים שהתבררו כמזויפים מאוחר יותר, כדאי שתדעו שאין הרבה מה לעשות. על פי החוק הישראלי המשטרה היא זו שאמורה לטפל בנושא בשני שלבים:

  • שלב ראשון -לקרוא ליבואן/יצרן התכשיט כדי לזהות שמדובר בזיוף
  • שלב שני – במידה והוכח שהתכשיט מזויף להשמיד את התכשיט

בפועל המשטרה מחרימה את התכשיטים המזויפים ומוכרת אותם במכירות פומביות שהיא עורכת מדי פעם, כך שלא נערכת חקירה פלילית כלשהי בנדון.

למעשה, לא מן הנמנע שבמכירות אלו נמכרים תכשיטים שנגנבים מחנויות תכשיטים – מה שאומר שאם אין תביעה משפטית בנדון התכשיטים חוזרים לשוק רק במחיר זול בהרבה.

המשטרה מצידה טוענת שמוצרים מזויפים (לרבות תכשיטים) אינם נמכרים במכירות הפומביות שהיא מנהלת אלא מושמדים, שהמחיר במכירות אלו נקבע ע”י כרוז שבקיא בשמאות תכשיטים ובעיקר – שהפריטים במכירות אלו שימשו מוצגים בבתי משפט או נגנבו והבעלים לא דרש אותם.

טבעת כסף עם יהלומים

ובינתיים בארצות הברית

בארצות הברית כמו בתחומים אחרים לוקחים את החוק ברצינות. למשל, בשנת 2010 רוסקו בפילדלפיה באמצעות מכבש קיטור 7000 שעונים מזויפים שנמכרו כשעוני רולקס.

הרעיון היה להרתיע זייפנים עתידיים, אבל גם נועד להגן על זכויות הקניין הרוחני של חברת רולקס. האדם שמכר את השעונים לכן לא רק נדון לעונש מאסר של 6 שנים, אלא גם נדרש לשלם 2.2 מיליון דולר לחברת רולקס. ואגב, בביתו נמצאו כ-24,000 שעונים נוספים שהוכחו כמזוייפים.

למיטב ידיעתנו טרם נעשתה תביעה דומה בישראל, הן לגבי זייפני תכשיטים כמו טבעות אירוסין מיוחדות, הן לגבי חנויות פיזיות והן לגבי חנויות וירטואליות אבל סביר להניח שכמו במקרים אחרים – גם כאן החוק המקומי יקבל השראה מהדוד סם שמעבר לים.

טיפאני נגד איביי  (eBay)

בשנת 2004 תבעה חנות התכשיטים היוקרתית טיפאני את חברת איביי בטענה אחת – החברה הציעה למכירה באתר שלה תכשיטים מזויפים סכך של 4.1 מיליון.

אמנם התביעה של טיפאני נעשתה בטענה שמכירה כזו פוגעת בערך של המותג “טיפאני”, אבל בהחלט יש לראות בה צעד תקדימי בתחום המשפטי כנגד חנויות שמוכרות תכשיטים מזויפים.

בשנת 2008 בית המשפט בניו יורק קבע שלאתר איביי אין אחריות על אמינות התכשיטים שנמכרים בו, כך שהלכה למעשה הוא דחה את התביעה של טיפאני.

איביי כמובן הודיעה שהיא באופן קבוע מסירה במהירות מהאתר שלה תכשיטים החשודים כמזויפים, אבל תכשיטים כאלה עדיין עושים את דרכם לשוק וקשה להבחין בינם לבין תכשיטים אמיתיים (גם לא ה”מומחים” של איביי).

להלן מאמר נוסף בנושא – מהי שליחות משפטית וכיצד היא מתבצעת בפועל? למעבר למאמר כנסו לכאן.

תוכן עניינים
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
הזמנת שירות בלחיצת כפתור
חוקי מנעולנים – כל המידע

מדי פעם, ובעיקר בעתות של מעבר דירה, אנו זקוקים למנעולן. בין אם לצורך החלפת צילינדרים, או לטובת שכפול מפתחות. ישנם גם מקרים פחות  חביבים, בהם נתקענו מחוץ לדירה או לאוטו

למאמר המלא »