ההופעה בוטלה ללא כל הודעה – כיצד לפעול

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אחד המצבים הפחות נעימים שאי אפשר להיתקל בהם, הוא מצב שבו הופעה מתוכננת, מבוטלת זמן קצר לפני שהיא מתחילה, וזאת ללא כל הודעה מוקדמת. ההופעה יכולה להיות מבוטלת על ידי האומן עצמו, או לחילופין להתבטל על ידי הגוף שמארגן אותה. מה ניתן לעשות כאשר מבוטלת ההופעה ללא הודעה מראש? כיצד ניתן להתגונן מפני מצבים כאלה? בשורות הבאות נעסוק במרקם היחסים העדין שבין אומנים לבין מארגני הופעות ובדרכים להתגונן מפני שינויים פתאומיים.

כרטיסים

מה לעשות וכיצד לפעול כשההופעה בוטלה

כשמדובר בקהל המשתתפים בהופעה אשר רכש כרטיסים לדוגמא להופעה של סטנדאפיסט לערב גיבוש או הופעה והיה מעוניין להשתתף בה, הדבר המקובל לעשות הוא להחזיר לכל אחד מהמשתתפים את דמי ההשתתפות. לחילופין, ניתן לקבוע מועד אחר להופעה ולאפשר לרוכשי הכרטיסים להגיע אליה או לקבל החזר כספי. אם ביטול ההופעה קרה בגלל העובדה שהאמן חלה או איננו מסוגל לקיים אותה, הרי שאין עילה למשתתפים ולרוכשי הכרטיסים לנקוט אמצעים משפטיים או אחרים. דוגמה טובה למצב כזה, הינה סטנדאפיסט המבטל את ההופעה זמן קצר לפני שהיא מתחילה. סטנדאפיסט הוא אומן עצמאי, ובדרך כלל הוא האמן היחיד שיופיע בהופעה. זאת, כמובן, למעט מצב שבו אותו סטנדאפיסט הוא רק חלק משורת אומנים הלוקחים חלק בהופעה. להלן מאמר נוסף של ווינט – רוצים לבטל הזמנת כרטיסים? זה יעלה לכם.

אבל המצב יותר גרוע, הוא מצב שבו מארגני ההופעה מבטלים אותה מסיבות שונות ללא הודעה מוקדמת. גם כאן, יש ממד בעייתי לביטול ההופעה.  זאת, בגלל שעבור האומן מדובר באובדן יום עבודה ובאובדן פרנסה. גם במקרה הזה, יהיה  צורך לבחון היטב את הסיבות שגרמו למארגנים לבטל את ההופעה. אם הסיבות הן מוצדקות ואם הן כרוכות במה שנהוג לקרוא לו “כוח עליון“,  אז גם במקרה הזה, אין הרבה מה לעשות. אבל אם מדובר בסיבות אחרות, יש בהחלט עילה להתחיל הליכים משפטיים כנגד המארגנים.

כיצד ניתן להתגונן בפני מצבים כאלה

קשה למדיי להתגונן מפני ביטול פתאומי של מודעה. עם זאת, כאשר אמן חותם על חוזה עם המארגנים, הוא חייב לכלול מראש בחוזה סעיפים הכוללים ביטול חד צדדי של ההופעה ואת הפעולות האוטומטיות שיתבצעו אם וכאשר ההופעה תבוטל. אם אכן מדובר ב”כוח עליון”, הרי שגם אז אין ממש פתרון. ואולם אם ההופעה בוטלה כתוצאה מבעיות אצל המארגנים, או סיבות אחרות שלא ניתן לכלול אותן עם ההגדרה של כוח עליון, הרי שיש מקום לסוג של פיצוי עבור האמן. חשוב להבין, שביטול הופעה הינה פגיעה ישירה בפרנסה של האמן ובהכנסות שלו. חשוב גם לדעת שלפני כל הופעה נחתם חוזה בן הצדדים, והוא מחייב אותם כל עוד לא אירעו דברים המונעים מהחוזה מלהתקיים.

עבור צופים שההופעה שלהם בוטלה – ההמלצה כאן היא לנסות ולמצוא בילוי אחר, ולא לשבת ערב שלם ולהצטער. הופעה של סטנדאפיסט, למשל, עשויה להיות תשובה הולמת לביטול הופעה. במרבית המקים מתברר שהופעה כאמור עשויה להיות אפילו מוצלחת ומהנה יותר מההופעה המקורית.

תוכן עניינים
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
חישוב פיננסי
האם יש מס על קבלת ירושה?

מהם מס ירושה ומס עיזבון? מס ירושה ומס עיזבון הם תשלום לרשות המיסים המהווה חלק מן הירושה שיורש/ים קיבל/ו, כמו כספים או מקרקעין. תשלום המס הוא אחוזים מסוימים מהירושה, והוא

למאמר המלא »
תרופה
האם CBD  חוקי בישראל?

כבר נאמר הרבה על נפלאות הCBD, החומר הזה  שנקרא גם קנבידיול ומקורו בצמח הקנאביס נמצא יעיל לטיפול בבעיות רפואיות שונות: טיפול בכאבים, באפילפסיה ובחרדה. ליאם בן 16 מאילת מספר בהתלהבות

למאמר המלא »